Časté dotazy
- Home |
- Časté dotazy
Co je to anhydrit, anhydritová neboli litá podlaha?
Podíváme-li se na to očima laika, můžeme anhydritovou podlahuneboli litou podlahu popsat jako vrstvu, která se nachází pod finální podlahovou krytinou. Anhydrit je pak speciální směs na bázi síranu vápenatého, plniv, zušlechtěných přísad a vody, která má vlastnosti tekoucí kapaliny. Díky samonivelaci je anhydrit ve stavebnictví stále více využíván. Kromě samonivelačních účinků se anhydrit také vyznačuje minimální roztažností a vysokou vodivostí. Technicky správné řešení Vaší podlahy Vám rádi navrhneme, případně zdarma vypracujeme nezávaznou nabídku. V případě Vašeho zájmu nás neváhejte kontaktovat.
Broušení anhydritové podlahy – kdy a proč je důležité?
Broušení anhydritové podlahy je klíčovým krokem k dosažení dokonale hladkého povrchu, zejména pokud plánujete pokládku finální krytiny, jako jsou dekorativní stěrky nebo dlažba. Není vždy nutné, ale pokud je povrch nerovný nebo se na něm vytvořil slabý film, doporučuje se broušení pro lepší přilnavost dalších vrstev. Proces broušení probíhá speciální bruskou s kotouči určenými pro anhydritové podlahy. Ty postupně odstraňují tenkou vrstvu materiálu, dokud není povrch zcela rovný a připravený pro další úpravy. Ideální doba pro broušení nastává po úplném proschnutí potěru, což trvá přibližně 4 týdny. Cena za broušení se liší podle velikosti plochy a rozsahu práce. Pro konkrétní kalkulaci je nejlepší obrátit se na naše technické zástupce, kteří s vámi posoudí nutnost broušení a navrhnou nejvhodnější řešení.
Jak dlouho po vylití anhydritu lze po podlaze chodit?
Anhydrit tuhne poměrně rychle a pochozí je již po dvou dnech. Je však důležité, aby se prostory, kde se anhydritová podlaha aplikovala, začaly po dvou dnech od aplikace řádně větrat. Kromě přirozeného vysoušení anhydritové podlahy cirkulací vzduchu lze podlahu vysoušet pomocí odvlhčovačů nebo vytápěním. Způsob vysoušení se volí dle teploty a ročního období. Technicky správné řešení Vaší podlahy Vám rádi navrhneme, případně zdarma vypracujeme nezávaznou nabídku. V případě Vašeho zájmu nás neváhejte kontaktovat.
Jak dlouho schne anhydrit?
Jak dlouho schne anhydrit? Pokud máte v plánu realizaci anhydritové podlahy, jednou z otázek, která Vás napadne je, jak dlouho bude trvat, než podlaha vyschne a bude připravena pro další práce. Tedy – jak dlouho schne anhydrit. S otázkou ohledně schnutí anhydritu úzce souvisí také to, kdy je anhydrit dostatečně tuhý na to, aby byl pochozí, tj. kdy se může po vylité podlaze chodit. Obecně se doporučuje vyčkat alespoň 48 hodin, aby se minimalizovalo riziko poškození povrchu. Po dvou dnech se tedy po anhydritové podlaze již můžete projít. A jak dlouhá doba schnutí anhydritu je nutná k tomu, aby bylo možno podlahu zatížit? I zde samozřejmě záleží na několika faktorech – např. tloušťce, nebo rozloze podlahy, nicméně obecně lze říci, že zatěžovat podlahu (bez většího bodového zatížení) je možno po týdnu od vylití. Kdy lze na podlahu položit finální krytinu? To závisí na typu krytiny a konkrétních podmínkách stavby. Při dodržování větrání lze na anhydritovou podlahu pokládat podlahovou krytinu po 3–6 týdnech od vylití, „konečné slovo“ většinou mají podlaháři, kteří řeší finální povrch a jsou vybavení CM přístrojem (na měření vlhkosti). Je nutné používat vysoušeče? V některých případech může být použití vysoušečů vhodné ke zrychlení procesu vysychání. Vysoušeče pomáhají odstranit vlhkost z prostoru a zkrátit dobu vysychání podlahy. Máte-li zájem o zapůjčení vysoušečů, obraťte se na naše Technické zástupce, sdělí Vám aktuální dostupnost a cenu za pronájem vysoušečů. Jak jinak urychlit schnutí anhydritu? Jedním z účinných způsobů, jak urychlit schnutí anhydritové podlahy, je zmiňované větrání. Účinné větrání se provádí pomocí otevřených oken nebo dveří. Toto větrání provádíme po 48 hodin od vylití anhydritové podlahy, přičemž způsob větrání volíme podle teploty – když je teplota vyšší, cca nad 25 °C, necháme stavbu přirozeně vysychat. Při nižších teplotách se používá vysoušení pomocí vytápění stavby. Bližší informace Vám opět podají naši Techničtí zástupci. Anhydritové podlahy realizujeme ve městech Ostrava, Opava, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Praha, Brno, Plzeň, Mladá Boleslav, Liberec, Olomouc – lité podlahy realizujeme po celé České republice. Kontaktujte nás a domluvte si nezávaznou konzultaci. Technicky správné řešení Vaší podlahy Vám rádi navrhneme, případně zdarma vypracujeme nezávaznou nabídku. V případě Vašeho zájmu nás neváhejte kontaktovat.
Jak dlouho trvá vylití anhydritové neboli lité podlahy anhydritem?
Délka aplikace anhydritem je závislá na technologii. Např. mobilní výrobní soupravou TransMix trvá lití anhydritové podlahy v rodinném domě jen pár hodin.
Jak je to se zárukou na anhydritovou podlahu Anhyfast 20, 30 MPa?
Na samonivelační potěr Anhyfast 20, 30 MPa je poskytována záruka v délce 60 měsíců, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby se ověřila kvalita anhydritu.
Jak se vyznám v cenové nabídce za anhydritovou podlahu?
Před objednáním anhydritové podlahy je potřeba zjistit, zda je uvedená cena kompletní, tedy zda zahrnuje cenu za anhydrit, dopravu, polystyren, dilataci, folie, práci a cenu za nadspotřebu (v případě, že objednáte málo materiálu). Aplikace anhydritové podlahymobilním výrobním zařízením TransMix je výhodná právě v tom, že platíte opravdu jen skutečnou spotřebu. Anhydritový potěr se vyrábí až na místě, tudíž je nejen čerstvý, ale vyrobí se ho jen tolik, kolik je skutečně potřeba.
Jaká je minimální výška anhydritové podlahy, která se může nalít?
Obecně je minimální výška (tloušťka) anhydritové podlahy 3 cm, ale samozřejmě záleží na dalších faktorech, jako je např. zvolená pevnost materiálu a skladba podlahy – zda se bude anhydritem zalévat podlahové vytápění atp.
Je možné použít anhydrit také do prostor se zvýšenou vlhkostí, jako jsou např. koupelny?
Anhydritem se většinou zalívá podlahové vytápění, které má v koupelnách své opodstatnění, proto lze anhydritové podlahu použít do koupelen a podobných prostor. Před pokládkou dlažby se akorát provede hydroizolační nátěr, na který se dlažba přímo nalepí. Hydroizolační nátěr však není žádnou nákladnou záležitostí.
Kdy je lépe udělat sádrokarton na stropě? Před, nebo po vylití anhydritové podlahy?
Většinou se anhydritové podlaha neboli litá podlaha vylívá před realizací stropu ze sádrokartonu. Nicméně pokud je sádrokarton připevněn dostatečným množstvím šroubů a pokud se dodrží režim správného větrání, tj. větrat intenzivně po 48 hodinách od vylití anhydritu a provětrávat i po dobu dalších 2 týdnů, bude vše v pořádku. Pokud se rozhodnete instalovat sádrokarton, doporučujeme rozestup mezi vylitím anhydritové podlahy a realizací sádrokartonu min. 2 týdny.
Kdy mám vyzkoušet (spustit) podlahové topení a jak? Před vylitím anhydritové podlahy, nebo až poté?
Tzv. funkční ohřev se musí bezpodmínečně provést před pokládkou podlahové krytiny, a to i v případě, že k vyschnutí došlo za běžných podmínek, bez vysoušení pomocí podlahového topení. Funkční ohřev se zahájí se vstupní teplotou vody z kotle do podlahového topení o teplotě 25 °C, která se udržuje trvale po dobu 3 dnů. Poté se postupně zvýší na maximální teplotu 55 °C, která se udržuje trvale bez nočního poklesu po dobu 4 dnů. Následně se každý den postupně snižuje teplota vstupní vody o 10 °C. Funkční ohřev se provádí za účelem ověření správné funkce podlahového topení. V některých případech u nepříznivých tvarů ploch se může v litém potěru vyskytovat zvýšené pnutí, které může způsobit praskliny. V průběhu prvního postupného ohřátí a zchladnutí podlahy se tak případná prasklina projeví ještě před pokládkou podlahové krytiny.
Po vylití anhydritového potěru se má prostor větrat. Jak to mám správně provést?
Intenzivní větrání provádíme po 48 hodinách od vylití anhydritové podlahy, přičemž způsob větrání volíme podle teploty – když je teplota vyšší, cca nad 25 °C, necháme stavbu přirozeně vysychat, tzn. stačí plně otevřít okna. Při teplotním rozmezí od cca 10 °C do 25 °C je dobré použít vysoušeče vzduchu. Při nižších teplotách se zpravidla používá vysoušení pomocí vytápění stavby – po týdnu od aplikace anhydritové podlahy se zapne podlahové vytápění, poté se krátce, ale intenzivně vyvětrá. Tento postup opakujeme několikrát denně, a to zhruba 14 dní.
Tloušťka anhydritové podlahy až 10 cm?
Vychází mi, že někde budu srovnávat podlahy anhydritem až 10 cm, kolik mě bude litá podlaha stát? Cena anhydritové podlahy je závislá na mnoha parametrech (plocha, tloušťka, vzdálenost od distribučního místa), proto je nejlepší nechat si vypracovat konkrétní cenovou nabídku. Před samotnou aplikací anhydritového potěru se podlaha nejprve vyrovnává podlahovým polystyrenem, jehož cena je daleko nižší než anhydrit, tudíž se celá tloušťka anhydritem vylívat určitě nebude. Celková cena za litou podlahu tak bude nakonec příjemným překvapením.
Za jak dlouhou dobu od aplikace můžu na anhydritovou podlahu položit podlahovou krytinu?
Při dodržování větrání lze na anhydritovou podlahu pokládat podlahovou krytinu po 3–6 týdnech. Pro parotěsné a dřevěné podlahové krytiny musí být zbytková vlhkost lité podlahy do 0,5 %, v případě topného potěru do 0,3 % a pro paropropustné krytiny do 1 %. Měření vlhkosti se provádí CM přístrojem, kterým jsou podlaháři vybaveni. Uvažujete-li o podlahovém vytápění, myslete na tuto skutečnost a dopředu si určete místa měření ještě před aplikací anhydritové podlahy, abyste zabránili poškození podlahového topení.